Прочитај ми чланак

ОВАКО РУСИЈА БРАНИ КРИМ: Јединице за брзо реаговање, одбиле напад терориста!

0

На војном полигону Опук одржавају се тродневни маневри руских јединица за брзо реаговање. У њима учествује више од 2.500 људи и 600 јединица војне технике. То је први пут у историји руске армије да су истовремено подигнуте и под узбуном пребачене на Крим три јединице Ваздушно-десантне војске, а такође и Црноморска флота и Ваздушно-космичке силе.

Десантне јединице из Новоросијска са обале Црног мора, затим из Камишина из Волгоградске области и са истока из Улан Удеа из далеке Бурјатије пребачене су на Крим, где вежбају одбрану тог полуострва од терориста, као и од војске „условног непријатеља“.

Командант ВДВ Андреј Сердјуков објаснио је да су ове вежбе условљене „повец́аном терористичком претњом“, а такође и широким спектром примена Ваздушно-десантне војске у својству трупа за брзо реаговање за решавање криза у разним регионима света.

Кијев и НАТО-у су изјавили да се манерви одржавају на „окупираној територији“, а западни медији су оценили да Русија на тај начин шаље упозорење Западу.

Украјинске власти су вец́ негодовале због одржавања маневара на Криму и назвали су их противзаконитим. Они се плаше да би Русија могла у току војних вежби да пребаци своје јединице на југоисток Украјине и тако помогне јединицама самопроглашене Доњецке Народне Републике.

На другој страни, заменик команданта оружаних снага ДНР Едуард Басурин тврди да се руски маневри на Криму никако не могу одразити на ситуацију на линији раздвајања у Донбасу, где је стање, како је рекао, „стабилно напето“.

И у НАТО-у имају негативан став о маневрима на Криму. Алијанса наводи да је свака војна вежба на територији „окупираног Крима“ нелегална, јер није договорена са украјинском Владом. Поред тога, у Северноатлантском савезу кажу да Русија није информисала НАТО о одржавању маневара на Криму.

Из руског Министарства одбране одговарају да по Бечкој конвенцији из 2011. земља мора да пријави маневре уколико на њима учествује више од 13.000 војника, а да у овом случају никаквих „кршења нема“, јер сада на Криму вежба око 2.500 људи.

Руски аналитичари и депутати сматрају да су маневри на Криму у функцији да „охладе оне у Кијеву“ који маштају о томе да силом врате то полуострво у састав Украјине, али да је то и порука диверзантским групама које су спремале терористичке нападе на полуострву.

„Претња је сасвим реална. Ми се сец́амо како су летос на територији Крима украјинске диверзантске групе спремале терористичке нападе, али их је ФСБ ухапсио. Осим тога, ако узмемо у обзир ратоборну реторику украјинских власти, коју ми свакодневно слушамо, и те претње које шаљу на адресу Крима, онда су такве војне вежбе оправдане и неопходне.

Русија спроводи вежбе на територији своје земље и житељи полуострва се позитивно односе према томе, јер им то омогуц́ава да се осец́ају безбедно“, каже за Спутњик Владислав Ганжара, депутат Државног савета Републике Крим.

Аналитичари сматрају да су војне вежбе на Криму порука украјинским диверзантима, али и НАТО-у.
– Главни задатак вежби на Криму је одбијање напада непријатељских десантних јединица и њихово уништавање. Очигледно је да се тиме шаље јасна и директна порука бродовима НАТО-а, који често залазе у Црно море, али и украјинским диверзантима који покушавају да дестабилизују ситуацију на Криму.

Осим тога, то су прве тако велике вежбе Ваздушно-десантне војске у историји Русије, после 1991. године. Улога снага за специјалне операције и брзо реаговање, у шта спада ВДВ, у условима савременог рата је веома важна, зато што сада све зависи од брзине решавања задатака“, каже Иван Коновалов, директор Центра за стратешку коњунктуру.

Стручњак такође оцењује да негативне реакције Запада на војне вежбе руске армије нису изненађујуц́е, јер исти тај Запад није очекивао да ц́е се руска армија подиц́и и поново постати једна од водец́их војних сила у свету.