Прочитај ми чланак

АМЕРИКАНЦИ ДОВЛАЧЕ ЈОШ ВОЈСКЕ НА КОСОВО: Неопходно им због „обуздавања Русије

0

Потребно је јаче присуство НАТО-а на Косову због обуздавања Русије на Балкану, изјавио је командант америчке војске у Европи генерал Кертис Скапароти током расправе на Одбору за оружане снаге америчког Сената.

На питање сенатора Џодија Ернста из Ајове да ли се слаже да је потребно снажније присуство НАТО-а на Косову за обуздавање Русије на Балкану, Скапароти је одговорио да се слаже са тим.

© AP Photo/ Vadim Ghirda

Скапароти је додао: „Не би требало да смањујемо величину наших снага, а посебно кад се ради о Косовским безбедносним снагама, јер је то сада нека врста темеља стабилности, али су тамо потребни много јачи дипломатски и информациони напори Алијансе“.

Укључивање Црне Горе у НАТО је кључно за Вашингтон

Укључивање Црне Горе у НАТО је од пресудног значаја за САД, рекао је Скапароти.

„Од пресудног је значаја да они (Црна Гора) буду у НАТО-у. Они имају такву жељу, испунили су ‘мапу пута’ (акциони план за чланство у НАТО-у)“, рекао је током расправе у америчком Сенату.

Генерал је истакао да уколико се Црна Гора на придружи НАТО-у, то ће утицати на друге земље, а посебно у Источној Европи, које „гледају према Западу“ и желе да буду партнери НАТО-а.

Позив на супротстављање „руској пропаганди“

Командант оружаних снага НАТО-а и САД у Европи предложио је да се пружи отпор „руској пропаганди“, као што се то радило током Хладног рата.

„Руси то (пропаганду) посматрају као део свог спектра борбених могућности. То је њихов асиметрични приступ“, рекао је Скапароти на Одбору за оружане снаге америчког сената.

„Ми у војсци имамо центар за информационе операције и он се користи за супротстављање злонамерном утицају у Европи. Али нама је, заиста, потребан потпуни владин приступ, свеобухватна кампања владе. Морамо да нађемо и формулишемо стратегију на државном нивоу. Током Хладног рата смо је имали. Мислим да је сада немамо“, истакао је Скапароти.

Према његовим речима, неопходно је да се „ојачају и финансирају“ радне групе на међуинституционалном нивоу за „супротстављање руској пропаганди“.

Вашингтон ојачава војску Украјине

САД би требало и да ојачају украјинску војску за супротстављање формацијама на истоку земље, сматра Скапароти.

САД сада пружају војну помоћ Кијеву, али званично само у виду униформи и опреме. Питање пружања Кијеву „смртоносног оружја“ постављано је више пута, али Кијев такво оружје ипак није добио.

„Треба да ојачамо украјинску војску колико можемо, обезбедимо најбоље прилике да би се борили против проруских снага (у Донбасу), које имају моћно оружје“, рекао је Скапароти на расправи у америчком Сенату.

Истовремено, генерал није одговорио на директно питање сенатора да ли је потребно да се Украјини испоручи оружје.

Према његовим речима, украјинска војска се на истоку земље бори против оних које подржава Русија, снабдевајући их оружјем иако је Москва више пута изјавила да не снабдева устанике војном техником и муницијом, да није страна у унутрашњем украјинском сукобу и да је заинтересована да Украјина превазиђе политичку и економску кризу.

Русија је више пута упозоравала на планове испоруке оружја Украјини, јер би овај корак само довео до ескалације сукоба у Донбасу. Портпарол Кремља Дмитриј Песков је у више наврата говорио да снабдевање Украјине оружјем из иностранства неће допринети решењу кризе у Украјини и спровођењу Минског споразума.

Кршење РСМД компликује обуздавање Русије

Наводно кршење Договора о ликвидацији ракета средњег и малог домета (РСМД) од стране Москве компликује обуздавање Русије, рекао је Скапароти.

„Ово отежава контролу обуздавања. То ствара већи притисак на нас“, рекао је Скапароти у Сенату.
„То им (Русији) даје предност у односу на опсег деловања и прецизност навођења њихових система“, истакао је генерал. Према његовим речима, руска војна доктрина подразумева локалну ескалацију напетости како би се избегла крупнија ескалација, тако да се америчкој војсци сужава спектар доношења одлука.

Амерички генерал, међутим, уздржан је по питању идеје развоја комуникационих канала са руском војском.  

„Важно је да будемо у контакту са њима (Русијом). Данас то углавном радимо путем медија, али смо у вези са Русима због превенције сукоба“, додао је Скапароти.