Прочитај ми чланак

ХРВАТСКА можда јесте у ЕУ, али ово више личи на СЕВЕРНУ КОРЕЈУ

0

Ако идеја прође у хрватским институцијама и јавности, пензионисани хрватски генерали и ратни ветерани могли би убудуће по школама да држе предавања о историји "Олује" и "Домовинског рата".

Та предавања намењена су наставницима историје и туристичким водичима, а Влада је издвојила 100.000 куна за предавања која би пензионисани генерали требало да држе, пише Индеx.хр.

Листа од 20 предавача

Међутим, како наводе, према њиховим информацијама предавачима ће бити финансирана путовања, смештај и вероватно дневнице.

Занимљива је и листа предавача о Домовинском рату. На јој се налази 20 генерала, бригадира… Међу њима је и Владимир Шекс, кога је Тужилаштво Србије 2011. године на основу оптужнице Војног тужилаштва Југословенске народне армије из 1992. оптужило за ратне злочине и геноцид над Србима у Хрватској.

Међународна организација “Амнести интернешенал” тражила је у неколико наврата да Хрватске испита његову улогу у догађајима у Славонији у деведесетих година је, како је навођено, постоје сумње да није спречавао злочине које су починили припадници хрватских снага, иако је за њих знао.

Један од предавача је и вице адмирал Давор Домазет Лошо, учесник и планер главних војних операција Хрватске од почетака до завршетка Домовинског рата. Он је, уз генерала Анте Готовину, био један од главнокомандујућих ратног подручја које је обухватало северну и средњу Далмацију, јужну Босну и Херцеговину.

Међу његовим војностратешким “успесима” су планирање великих војних операција попут “Бљеска”, “Олује”… Прислино га је 2000. године пензионисао некадашњи председник Хрватске Стјепан Месић, али га је пре две године председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић именовала за члана Већа за домовинску сигурност.

О Домовинском рату историчари и туристички радници могли би да случају и од пензионисаног генерала Јосипа Луцића, иначе бившег начелника Главног штаба Оружаних снага Хрватске, заповедника гардијске бригаде “Тигрови”, помоћника начелника Главног штаба за копнену војску, глевнокомандујућег Зборног подручја Осијек…

Средином 2015. године нашао се на удару оптужби да је као председник Академског џудо клуба “Младост” из Загреба одговоран за финансијске малверзације.

Како пише Индеx.хр сва ова предавања биће, наводно, на добровољној бази, тако да ће наставници, моћи да бирају да ли ће их похађати. Међутим, иако је добровољно, хрватска државна Агенција за одгој и образовање (АЗОО) наставницима ће учествовање на предавањима бодовати као стручно усавршавање.

Тоталитарно друштво

Са друге стране, у хрватском Министарству туризма кажу да за сада још нема никаквих званичних одлука о томе хоће ли се, како и колико новца издвојити за најављене услуге генерала.

Очекивано, критике хрватске јавности и струке су одмах уследиле, а генерална оцена је да је оваква идеја антиисторијска и представља једно од обележја тоталитарног друштва.

Председник Хрватског националног одбора за историјске науке Дамир Агичић каже да ће струковна удружења вероватно следеће недеље реаговати на овај пројекат.

– Обратићемо се јавности како бисмо заштитили достојанство струке – рекао је он.

Тито био Рус, Милошевић још увек жив

По суду Сњежане Корен, шефице Катедре за методику наставе историје на загребачком Филозофском факултету, идеја да ратни генерали држе оваква предавања је суштински ненаучна и тоталитарна.

– Видели смо да су ти исти генерали на неким скуповима говорили да је Норац херој, да је за Ахмиће одговорна британска обавештајна служба, да је Тито био Рус и да је Милошевић још увек жив – каже она.

Како наводи, лично не доводи у питање идеју о томе да генерали имају право да испричају своје виђење Домовинског рата, али истиче и да та верзија не би смела да буде једина. Посао историчара је, каже, да сравне различите изворе о истом догађају и критички их преиспитају, уместо да их прихватају као догму.

– Последњих година у друштву се ствара милитаристичка атмосфера, а поруке су да имамо нешто што се ни на који начин не сме пропитивати – упозорава Корен.

Створиће одбојност према Домовинском рату

Политички аналитичар Жарко Пуховски каже да је пројект заправо пресликан СУБНОР-ов модел с краја 50-их и почетка 60-их година, који је довео до тога да су ученици развили одбојност према теми.

– Све што дође у школе постаје омрзнуто. Они зато раде на томе да се рат омрзне, а ја сматрам да је то добро, јер рат не треба прихватати са одушевљењем. Наравно, њихова је намера другачија – каже Пуховски, уз опаску да је разлика у односу на праксу из СУБНОР-а та што ће генерали-предавачи добијати овац за свој рад.

Пуховски каже да би ово могло да доведе до тога да деца омрзну Домовински рат, али да је то добро за смањивање милитаристичке атмосфере у земљи.

– Са друге стране, то није добро јер ће се створити привид да је могуће да људи сами о себи говоре на нечему што је научно прихватљиво. У свему овоме имамо још и идеолошке додатке у којима ће се причати приче о томе како смо храбри – рекао је Пуховски.

Као у Северној Кореји

Он наводи да је идеја да ратни ветерани поучавају туристичке водиче лош виц.

– То је недопустиво јер се то дословно није радило чак ни у Совјетском Савезу од 50-их година. У Југославији се није радило ни пре. То је својеврсна контрола комуникације са странцима, као у Северној Кореји у којој се зна ко сме разговарати с туристима који стигну тамо – упозорава он.

Туристе занима Диоклецијанова палата, а не Домовински рат

Један туристички водич из Сплитско-далматинске жупаније испричао је за Индеx.хр да је оваква иницијатива бесмислена, и да је чињеница да водичи туристима углавном не знају представити Домовински рат јер нису образовани историчари.
Дубровник.

То се не не може покрити неким предавањима или индоктринацијом. Не знам што се тиме уопће жели постићи. Већину туриста ионако занимају Диоклецијанова палата и сличне ствари, а не Домовински рат – рекао је он.