Прочитај ми чланак

АКО КАЛИФОРНИЈА НАПУСТИ САД, крива ће бити Русија

0

Припремите се: није довољно што је Русија изабрала Америци погрешног председника, сада је почела да разара саму Америку. Ако држава Калифорнија иступи из састава САД, чак и ако покрет за њено одвајање почне да јача, опет ћемо бити криви ми. Макар се то може наслутити из текста Вашингтон поста, пише политички коментатор РИА Новости Дмитриј Косирев.

Аутор текста у Вашингтон посту прича о групи од петнаестак маргиналаца који заседају у сали неког спортског клуба. Себе називају покретом „Јес, Калифорнија“ и прикупљају 585.407 потписа, неопходних да би се питање о отцепљењу Калифорније уписало у гласачке листиће на средњорочним изборима 2018. године. 

BV

Pixabay

Они говоре да су створили 53 одељења у држави и да су спремни да поведу за собом „оно што је остало од слободног света“.

Један од ових људи, Луис Маринели, „живи“ у Јекатеринбургу у Русији (ту, заправо, чека америчку визу за своју жену Рускињу). У септембру прошле године Маринели је био на конференцији у Русији, коју су организовали руски антиглобалисти, а за коју је, наводно, 30 одсто новца дала руска влада. И не само то, Маринели је упоредио будуће отцепљење Калифорније с враћањем Крима Русији, а амерички лист га је цитирао. 

Резултат је борба покрета с „поплавом питања“ о везама с Русијом. Маринели званично саопштава да организација ни на један начин не комуницира с руском владом, да нема никакве везе и не добија никакву подршку.

Иначе, како оцењује Дмитриј Косирев, текст је, ако се не рачуна уредно измишљање начина да се окриве Руси, веома интересантан. И сам по себи, и по коментарима хиљада читалаца, од којих половина пита исто: зар Калифорнија хоће да се отцепи? 

Зашто Америка не воли Калифорнију

Аутори „Вашингтон поста“ чак ни не покушавају озбиљно да се дотакну ове теме: због чега Америка не воли Калифорнију. Сами читаоци не дотичу се ове теме. Ствар је у томе што је у самој Америци то једна од оних ствари за које нису потребна објашњења.

Иначе, покрет за отцепљење Калифорније постоји одавно и не ограничава се на маргинално „Јес, Калифорнија“.

Има много житеља Калифорније, међу којима су и богати и утицајни, који одавно подсећају: када би ова држава била самостална, била би једна од десет водећих економија света.

„Вашингтон пост“ наводи и нешто ново: могуће је да би била шеста светска економија: четрдесет милиона људи (с мигрантима), најсавременије привредне гране и чињеница да Калифорнија сложно мрзи Доналда Трампа.

Власти ове државе су суштински предводиле побуну против Трампа, подсећа Косирев. Противе се свим могућим Трамповим одлукама преко судова и административних канала. 

Избор Трампа је, иначе, пробудио локалне сепаратисте. Питање је због чега. Одговор на њега је исти као и на питање због чега Калифорнију не воли остатак Америке. Ствар је у мишљењу врло специфичних људи који живе у „златној држави“, објашњава Косирев.

С једне стране, Калифорнија храни остале државе. С друге, сепаратистима објашњавају колико би коштало државу да остане без прилично великог броја војних база и америчких предузећа.

Као што нам је познато, уочи распада СССР-а једна од актуелних тема била је „немамо довољно да хранимо Средњу Азију“. Знају Американци шта се добија од разговора ове врсте. Али, очигледно, идиотизам, као ни тероризам, нема националност. Дође човеку да им каже: Чувајте своју земљу!, напомиње Косирев.

Холивуд и остала прљавштина

Калифорнију не мрзе само због новца. Американци републиканско-трамповског расположења ће вам једноставно рећи да „сва прљавштина у земљи потиче из Калифорније“.

Прљавштине је много. То је феминизам с речима типа „сексиста“ или „шовиниста“, прогањање педофила и насилника и мноштво адвоката, стручњака за пљачкање мушкараца приликом развода.

То је еколошки тероризам, који подразумева да свако ко не спасава „планету којој прети прегревање“ представља непријатеља и нечовека. То је борба против крзнених бунди, пушења, палминог уља.

То је типична америчка вештина да се бојкотују људи који мисле другачије, а тиме се посебно одликује Холивуд. То је и политичка коректност и други облици масовног лицемерја.

Калифорнија је заиста постала престоница масовне обраде мозгова ради подршке овим „иницијативама“, не само у Америци него и у целом свету.

Индустрија, пре свега војна, односно федерална, данас чини само 10 одсто БДП-а државе. На првом месту су образовање и медицина, као и све што припада сектору услуга. Типичан житељ Калифорније је релативно млад представник „креативне класе“.

Наравно, није реч само о Калифорнији. Говори се о томе да би ова држава својим одласком могла да повуче и Орегон и Вашингтон, односно западну обалу Америке. И северни део источне обале, пре свега Њујорк. Узгред, то су „плаве“ државе које су гласале за демократе, подсећа коментатор РИА Новости.