Прочитај ми чланак

ХЕРЦЕГОВИНА у сусрет Руском Цару

0

У четвртак, 9. фебруара, на крају првог дана Четвртог годишњег симпосиона „Теологија у јавној сфери“, према предвиђеном програму, у Музеју Херцеговине у Требињу свечано су отворене две изложбе посвећене стваралаштву мостарског сликара Бранка Радуловића и руској царској породици Романов.

На изложби су приказане фотографије из живота царске породице Романов, последњег руског цара Николаја ИИ (1868–1918), његове супруге Александре, кћери Олге, Татјане, Марије и Анастасије и сина, царевића Алексеја.

Буђење сећања на царске мученике носи посебан значај у 2017. години, када се навршава 100 година од почетка велике руске трагедије, а 2018.године 100-годишњица мученичке кончине последњег Руског императора и његове породице, који су у Руској и Српској Цркви прибројани лику светитеља.

w

Указујући на хронолошку везу између две наизглед неспојиве изложбе, присутнима се као директор музеја обратила Ивана Грујић.

У име Сретењског манастира, присутнима се обратио и отац Игнатиј Шестаков. Он је том приликом подсетио на важност огранизовања оваквих изложби и узајамног продубљивања знања о нашим двема историјама.

t

Изложба је имала велику посећеност. Отварању је присуствовао велики број свештенства и учесника симпосиона. Посебно, за потребе изложбе је штампан вишестрани каталог у којем је дат прегледан опис свих изложених експоната.

r

Музеј Херцеговине у Требињу је темељно приступио реализовању овог пројекта, те је изложба изведена на највишем професионалном нивоу.

Од августа 2016.године одржано је више изложби у оквиру пројекта „У сусрет Руском цару“. Циљ пројекта је да се пробуди сећање на породицу Романов, упозна са животом и жртвеним служењем породице последњег Руског императора, које је нераздвојиво повезано са Србијом. Управо мученик цар Николај и његова породица уживају посебну љубав код српског народа.

e

Овакве изложбе су одржане и у неколико храмова у Београду и његовој околини, а такође у Чачку, Зрењанину, Прибоју, Пријепољу, Беранама.