Прочитај ми чланак

ГОРЕ НЕГО ПОД ТУРЦИМА – ОПШТА БЕЖАНИЈА – Срби претекли и Хрвате

0

Загреб -- Многи радници тврде како су спремни да се одселе у иностранство у потрази за новим или бољим послом. На челу су Срби и Хрвати.

Колико су заиста спремни на пресељење ради посла и који их разлози мотивишу да посао траже у иностранству, истражио је хрватски Мој посао на преко 4.400 испитаника.

Истраживање је спроведено у 11 земаља Европе (Хрватска, Летонија, Мађарска, Литванија, Естонија, Пољска, Словенија, Босна и Херцеговина, Србија, Чешка и Словачка) на укупно 35.000 испитаника.

7

Чак 77 одсто испитаника спремно је на пресељење ван Хрватске због (новог) посла.

Уз Хрвате, на пресељење су најспремнији испитаници из Србије – 82 одсто, као и Босне и Херцеговине – 79 одсто, док су у најмањој мери на пресељење спремни испитаници из балтичких земаља (Естонија 62 одсто, Летонија 62 одсто, Литванија 64 одсто).

Мушкарци су у већој мери спремни на пресељење (81 одсто) од жена (73 одсто). На пресељење су најспремнији млађи испитаници: 80 одсто испитаника млађих од 25 година; 79 одсто испитаника старости од 25 до 34 године, 73 одсто старости од 35 до 44, као и 71 одсто испитаника старости од 45 до 55 година. У најмањој мери су на пресељење спремни испитаници старији од 55 година (58 одсто).

Од испитаника који су спремни на пресељење, њих већина (69 одсто) то је спремна да учини на период дужи од године дана, док их је петина (21 одсто) спремна на пресељење на неколико месеци. На период од неколико недеља на пресељење је спремно 10 одсто испитаника.

57 одсто испитаника који су спремни на пресељење у иностранство би пристали једино на посао у струци, док би их 43 одсто прихватило било какав посао.

Испитаници из Хрватске, баш као и они из Србије (43 одсто), те Босне и Херцеговине (48 одсто) у већој су мери спремни на било какав посао него испитаници из других земаља.

Тако би на пример свега 27 одсто Пољака, 25 одсто Естонаца, 32 одсто Литванаца и Летонаца пристало на било какав посао у иностранству.

Главни мотив за пресељење хрватским испитаницима је већа плата (69 одсто). Испитанике би на пресељење подстакла и боља могућност за развој каријере (38 одсто), могућност да поведу породицу (34 одсто), као и стицање нових вештина и искустава (27 одсто). Помоћ послодавца око пресељења подстакла би свега 11 одсто испитаника.