Прочитај ми чланак

КОСМЕТ: Албанци отели рудник Трепчу; Срби протестују

0

Закон о Трепчи усвојен у првом кругу гласања у косовском парламенту гласовима скоро свих посланика. Посланици „Самоопредељења“ и Српске листе једини били против усвајања закона.

Pristina-parlament

Посланици окупаторско-шиптарске Скупштине Косова усвојили су са 82 гласова за и 12 уздржаних гласова Нацрт закона о Трепчи. Нови закон, поред 80 одсто власништва окупаторско-шиптарске владе Косова над Трепчом и формирања нових радних јединица, од којих би она на Северу Косова била „Рудник са флотацијом Лепосавић-Копаоник“, предвиђа и улазак владе у могућа партнерства са приватним сектором.

Закону су се противили посланици Српске листе, али и „Самоопредељења“, који су, такође, изнели највише критика на рачун закона, наводећи да неће гласати за усвајање закона, јер он заправо утире пут за продају тог комбината. Нацрт закона о Трепчи, одлуком већине гласова посланика, био је и једина тачка дневног реда заседања окупаторско-шиптарске скупштине Косова.

О закону је пред посланицима говорио окупаторско-шиптарски косовски премијер Иса Мустафа. Истакао је да је Трепча власништво шиптарских окупатора:

„Закон јасно прописује да су минерални ресурси власништво републике Косово, тако да према овом закону, власништво Трепче јесте и остаје власништво Косова. Истовремено, експлоатација минералних сировина вршиће се на основу дозвола за истраживања издате у складу са важећим законима“, рекао је Мустафа.

Он је, такође, изнео детаље о томе како би Трепча требало да буде организована, потврдивши раније наводе српских представника да ће „Трепча Север“ бити угашена. Пословне јединице Трепче, према том закону би биле „Трепча флотација — Стари Трг“, „Рудник са флотацијом Кишница и Ново Брдо“ и „Рудник са флотацијом Копаоник–Лепосавић“.

„Закон оставља могућност, након студије изводљивости, оснивања и отварања других пословних јединица Трепче, као што су металургија олова и цинка, хемијска индустрија, као и друге, за које се процењује да имају економску рентабилност и да отварају могућности за оптимално повлачење приватног капитала, било кроз партнерство, директне инвестиције, заједничка улагања или продају акција“, навео је он.

„Трепча ће у складу са тим законом бити организована као акционарско друштво, у којем ће главни акционар бити влада, поседујући 80 одсто акција, а 20 одсто акција ће бити власништво запослених у Трепчи. На основу закона, одређени су права владе и управљање и расподела дивиденди између акционара, пропорционално у учешћу у активи Трепче. Реч је о надземним средствима, а не минералним резервама“, додао је Мустафа. Истакао је и да таква организација „подстиче такмичарски дух и повећава ефикасност у раду“.

Фото: Н.С.

Фото: Н.С.

Раније данас окупатрско-шиптарској скупштини се обратио и шеф посланичке листе Српска Славко Симић, који је изјавио је да има одговорност да говори у име 3.000 радника Трепче и целе српске заједнице која живи на Комету и да пренесе њихов став о том закону.

„Сви ми који живимо овде уверени смо да ће он угрозити опстанак већинског српско становништво које живи на Северу Косова, где се налази и највећи део Трепче. Ми нисмо били део преговора о закону, нити су у томе учествовали наши људи који су у Трепчи. За нас тај закон није прихватљив и ми тражимо да се то питање реши кроз дијалог, а не једнострано. Српска заједница захтева да се тај нацрт закона искључи из процедуре гласања и позивам све посланике да подрже наш предлог“, рекао је Симић.

Иначе, током расправе највише критике изнело је „Самоопредељење“. Бишари Мери из „Самоопредељења“ казао је да закон не предвиђа да Трепча постане мотор Косова, већ да се из закона види да је будућност Трепче да буде продата део по део.

„Дакле, да брзо скинемо Трепчу са врата. Ко је читао закон, ако жели да разуме, схвата да је то истина. Трепчу не узима Косово, већ влада Косова спрема да Трепчу узме неко други. То је обмана и немојте је прихватити“, рекао је он, после чега му је искључен микрофон.

Протест у Звечану због „Трепче”

Више хиљада грађана Косова и Метохије окупили су се данас у подне у Рудару код Звечана и двочасовном блокадом пута Косовска Митровица – Рашка протестовали због намере Скупштине Косова да по хитном поступку усвоји Нацрт закона о рударском комбинату „Трепча“.

Упркос киши, међу окупљенима на протесту су и представници менаџмента и синдиката Трепче, челници локалних самоуправа, српски министру у привременим институцијама у Приштини и заменик директора Канцеларије за Косова и Метохију Петар Петковић.

Rudnik_Trepča_Zvečan

Заменик директора владине Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић је казао да тај закон предвиђа да Трепча постане предузеће „приштинске владе и да се узурпира цела имовина Трепче“ и додао да је Влада Србије против закона који предвиђа озакоњење отимања српске имовине.

Он је нагласио да се ради о целокупној српској имовини коју Приштина хоће да отме, оценивши да је циљ да се угрози етничка структура у српским срединама.

„Ми на то не можемо да пристанемо и не прихватамо једнострану одлуку Приштине и апелујемо на њих и на оне који могу да утичу на Приштину да се данас из скупштинске процедуре повуче овај предлог закона“, рекао је он и поновио да „у име Србије упућује поруку мира и позив да и Срби и Aлбанци заједно граде будућност“.

Петковић је казао и да „ако Приштина неће нашу испружену руку нека добро зна да ће се, како се на звечанској тврђави виори српска застава, тако и на Трепчином димњаку виорити наша застава“.

Министар за локалну самоуправи у косовској Влади Љубомир Марић позвао је власти у Приштини на разговоре и преговоре, упозоривши их да „посебан закон о Трепчи води ка потпуном изузећу и гашењу Трепче на северу“.

„Позивамо Скупштину, предлагача овог закона да се нацрт закона повуче и да се разговара а не да се улази у нове сукобе“, рекао је Марић и оценио да треба да се размишља „о будућности, економском просперитету и бољем животу .

Подршку запосленима у Трепчи у име грађана са централног Косова пренео је градоначелник Грачанице Владета Костић.

Костић је казао да „Трепча не значи само 3.000 породица, већ и више од тога“, оценивши да комбинат треба да буде тема „за отварање нових радних места и економски развој“.

Генерални директор Трепче Јован Димкић поручио је: „Aко желите нас за партнера, ми смо спремни то да будемо, а ако нас не желите онда ћете у потпуности преузети одговорност за ситуацију која ће се десити усвајањем овог закона“.

Градоначелник Косовске Митровице пренео је став општина са севера Косова које се, како је рекао, никада неће сложити са доношењем закона без разговора са менаџментом, синдикатом и већинским власником Трепче.

„Таква евентуална одлука Скупштине Косова неће проћи на северу Косова“, рекао је Ракић и позвао представнике међународне заједнице да спрече доношење таквог закона.

У име синдиката радника окупљенима се обратио Радослав Милентијевић рекавши да ће запослени пружити отпор, а изразио је очекивање да ће их у томе подржати грађани и представници државе Србије.

Одборници четири општине са севера Косова најавили су раније данас, на хитној заједничкој седници, да ће свако усвајање одлуке о правном статусу Рударског комбината Трепча, без договора са овлашћеним представницима Владе Србије, сматрати ништавним и неспроводивим на територији општина Звечан, Лепосавић, Зубин Поток и Северна Митровица. ;

Радници комбината Трепча протестовали су у среду и у четвртак у Рудару код Звечана и испред Флотације у Лепосавићу због најаве усвајања тог закона. Синдикат и менаџмент Трепче затражили су да се питање Трепче и других друштвених предузећа на Косову и Метохији хитно стави на дневни ред преговора у Бриселу и да се нађе решење прихватљиво за све стране.