Прочитај ми чланак

ЧУДО ПРАВОСЛАВЉА У БЕОГРАДУ: Уз пратњу Ноћних вукова Благодетни огањ пролази кроз престоницу

0

vukovi-oganj

Како Србин.инфо ексклузивно сазнаје од самих „Ноћних вукова”, православног руског мото браства које има своју подружницу и у Србији, српски Ноћни вукови су на аеродрому дочекали Благодетни огањ који за Васкрс, са Христовог гроба у Јерусалиму, стигао у Београд и биће раширен у свим српским земљама.

Како Ноћни вукови саопштавају за Србин.инфо, они су са својим моторима у пратњи Благодетног огња, који креће од аеродрома „Николе Тесле”, преко аутопута, Аутокоманде, Булевара ослобођења до храма Светог Саве где ће овај пламен, како се очекује, дочекати хиљаде православних верника из свих српских земаља.

Свако ко није у могућности да дође до храма Светог Саве може ако хоће да изађе на трасу (између 22:00 и 22:30) куда пролази Благодетни огањ и на тај начин дочека ову светињу и дар Светога Духа .

Благодетни огањ стигао у Србију

Уз пламен Благодатног огња донета су и два часна крста намењена Цркви рођења Светог Јована Крститеља у Јасеновцу и Храму васкрсења Христовог у Пребиловцима

Благодатни огањ, пламен са Христовог гроба у Јерусалиму, стигао је у Србију праћен државно-црквеном делегацијом. Уз пламен Благодатног огња донета су и два часна крста намењена Цркви рођења Светог Јована Крститеља у Јасеновцу и Храму васкрсења Христовог у Пребиловцима.

Први пут пламен Благодатног огња у Србију донела је званична државно-црквена делегација и тим поводом организује се свечани дочек испред Храма Светог Саве.

Огањ ће, испред Храма Светог Саве уз постројену гарду Војске Србије, бити предат патријарху Иринеју који ће га са свештенством и у присуству највиших државних представника поделити грађанима.

Благодатни огањ се сматра највећим чудом православља и јавља се вековима увек на истом месту у исти дан, на Велику суботу.

За Благодатни огањ кажу да у првим минутима нема својства ватре, да не пече и не гори.

Пламен Благодатног огња неће горети само у Београду. Свештеници ће га однети и у Крушевац, Врање, Бањалуку.

У понедељак ће бити у манастирима на Косову и Метохији, прво у Грачаници. Осим у Србији пламен ће горети у храмовима српске православне цркве у Републици Српској, Црној Гори, Хрватској и Босни и Херцеговини.

Пламен Благодатног огња свечано ће вечерас у 23 сата дочекати верници, патријарх српски Иринеј и највиши државни званичници.
У поноћ почиње Васкршња литургија коју предводи патријарх Иринеј.

blagodetni oganj 1_n

ХИЉАДЕ ХРИШЋАНА НА ЦЕРЕМОНИЈИ У ЈЕРУСАЛИМУ

Хиљаде хришћанских ходочасника испуниле су данас древну цркву Светог гроба у Јерусалиму на церемонији Светог огња, уочи прославе православног Ускрса.

Полицијски портпарол Луба Самри изјавила је да су се десетине хиљада православних хришћана окупиле у цркви и у околним уским улицама у јерусалимском старом граду, поводом церемоније одржане уз јаке мере безбедности.

Ходочасници из православних земаља и Арапи хришћани, који живе у Светој земљи, брзо су палили свежњеве од 33 свећа пламеном који се појавио у цкрви.

Тај Свети огањ сада путује авионима у православне земље.

Верници сматрају да „божанска ватра из небеса пали свеће које држи јерусалимски патријарх над Христовим гробом, током церемоније која датира из 4. века и симболизиује ускрснуће Христа“, наводи АФП.

Свети огањ се сматра чудом, које се догађа једном годишње на Велику суботу.

Церемонија почиње процесијом око цркве након које се сва светла гасе, пре него што у њу уђе грчки православни патријарх Јерусалима.

И ходочасници и свештенсто кажу да Свети огањ не пече у првим тренуцима.

Црква Светог гроба подигнута је на месту где је по хришћанском веровању Исус разапет, сахрањен и васкрнусо.

blogedotni oganj 0

ДОЧЕК БЛАГОДЕТНОГ ОГЊА

КОСМЕТ

Душан Јововић, помоћник директора Канцеларије за Косово и Метохију наводи да пренос Благодатног огња на Косово и Метохију има посебан значај, јер, како каже, долази у манастире, светионике српске културе које, свесно или несвесно, гасимо, односно заборављамо или остављамо по страни.

– Само вера држи народ на Космету. Стално се прича о Србима на северу Косова, али подједнак је број наших људи и у Метохији. Треба да се скрене пажња на њих, а да то нема политичку конотацију – истиче Јововић.

Пламен Благодатног огња из Јерусалима засветлеће у васкршњим данима у храмовима Српске православне цркве у Србији, Републици Српској, Црној Гори, Хрватској, Босни и Херцеговини.

Први пут ће званична делегација из наше земље, састављена од представника Српске цркве и државе, донети из Јерусалима Благодатни огањ сутра увече, на Велику суботу. Пламен из Јерусалима, из Цркве Гроба Господњег, испред Храма Светог Саве у 23 сата, дочекаће патријарх српски Иринеј, као и највиши државни званичници.

Испред београдског храма биће за ту прилику постројена и гарда Војске Србије. Исте вечери, на Велику суботу, Благодатни огањ биће пренет у Крушевaц, Соколaц, Бањалуку, док ће на дан Васкрса бити дочекан у храмовима у Источном Сарајеву, Вишеграду, Фочи, Подгорици, Пакрацу и на Цетињу.

Лампа са огњем из Свете земље у понедељак, 13. априла, биће однета и на Косово и Метохију, и то прво у манастир Грачаницу, где се налази привремено седиште епископа рашко-призренског Теодосија. Истог дана, огањ ће бити пренет у Пећку патријаршију, седиште српског патријарха, и Високе Дечане, а сутрадан у манастир Сопоћани.

Из Јерусалима, српска делегација доћи ће специјалним летом који је организовао московски Фонд Светог Василија Великог. Када буде донет пред Храм Светог Саве, прво ће литија са Благодатним огњем направити круг око храма, а затим ће он бити унет у цркву где ће верници свећама моћи да преузимају пламен из Јерусалима.

blagodatni oganj

Највеће чудо Свете земље

На Велику суботу, јерусалимски патријарх улази у мали храм Гроба Господњег само са представником Јермена. Претходно, ова црква, у којој се у току молитве јерусалимског патријарха јавља Благодатни огањ, бива прегледана како би се проверило да се у њој не налази ништа што би вештачки могло запалити пламен. Тај преглед пролази и сам јерусалимски патријарх.

Пламен који се појављује у току молитве зову још и највећим чудом у Светој земљи, јер се, како се верује, јавља сам од себе. Он прво пали кандило над Христовим гробом, затим снопове од тридесет и три свеће у рукама јерусалимског патријарха, који га затим преноси даље. За Благодатни огањ још наводе да у првих неколико минута од појављивања, нема својства ватре, не пече и не гори, као и да се дешава да се свеће у рукама верника, а сви држе снопове од 33 свеће које симболизују Христове године, пале саме.

Извор: Србин.инфо, Политика.рс