Прочитај ми чланак

Синиша Мали: Београд на води биће готов за 10 година

0

PREDSTAVLJEN PROJEKAT "BEOGRAD NA VODI"

ГРАДОНАЧЕЛНИК Београда Синиша Mали рекао jе да проjект Београд на води треба сагледати са друштвеног становишта, jер jе то наjзначаjниjи проjекат не само у Србиjи, већ и у региону, да са 3,5 милиjарди евра инвестициjа потпуно покреће градску и српску привреду, као и терциjалне делатности и да ће се градити десет година.

„Дакле, ако jе неко против тога, онда нека то jасно каже, а сам lex specialis ниjе никакав посебан закон коjи на било коjи начин осликава посебност проjекта у односу на претходне“, рекао jе Mали у интервjуу за нови броj недељника „Нови магазин“.

На питање да се чуjе замерка да ће Београд дати много више новца коjи се неће вратити, Mали jе рекао да не зна на основу чега jе то речено.

„Имате мастер план, у оквиру тога урађена jе и саобраћаjна студиjа и све остале студиjе, постоjи jасан план како треба да се реши саобраћаj у граду везан за функционисање тако великог комплекса. Aли, таj комплекс ће се градити следећих десет година“, истакао jе Mали.

На питање – колико ће Град бити власник тог комплекса – Mали jе одговорио да Београд неће имати удео власништва.

„Наравно, ово jе страшно важно за град, променићемо перспективу града, изглед, али то jе проjекат од значаjа за Републику. Mи смо ту да помогнемо, да учествуjемо, учинимо све што jе потребно да би се он дефинисао, али у структури власништва Република сада фигурира са 100 одсто, а после потписивања уговора биће други проценат. Београд неће имати ништа“, обjаснио jе Mали.

На питање да се спомиње 20, наjвише 30 одсто, Mали jе рекао да ће све бити jавно у следећих неколико недеља и да град поштуjе процедуру и поверљивост преговора.

Градоначелник jе истакао и да jе све што jе везано за Београд на води поштовало од почетка до краjа законске процедуре, а да Kонкурс ништа не решава уколико немате инвеститора.

„Завод за урбанизам коjи има 50-60 архитеката, инжењера, сви потребни да се овакав проjекат заврши радили су на томе, план jе усвоjила Влада, имамо jединствен случаj да имамо инвеститора коjи жели да инвестира у таj план“, рекао jе градоначелник.

На питање када почиње градња две зграде за коjе су анкетирани купци, Mали jе рекао да jе све везано за експроприjациjу, и „да не можемо да издамо грађевинску дозволу док се то не заврши. Oчекуjемо да ћемо таj посао завршити до краjа лета ове године“ рекао jе он.

Што се тиче проjекта Винча, Mали jе рекао да jе град прво покренуо проjект управљања отпадом, зато што jе Депониjа Винча наjвећи еколошки проблем Београда и Србиjе, али и нешто на чему Eвропска униjа инсистира да што пре решимо.

„Сам по себи, таj проjекат вреди 250-300 милиона евра, консултовали смо Светску банку кад смо кренули у проjекат и 52 компаниjе из целог света су нам послале писмо о намерама и изразиле заинтересованост да учествуjу у проjекту. Све те компаниjе звали смо да дођу, у среду ће обићи Депониjу и Градску чистоћу, а у четвртак у Скупштини града причаћемо о намерама, идеjама“, рекао jе градоначелник.

Танјуг