Прочитај ми чланак

ВОЈИСЛАВ ШЕШЕЉ: Владимир Путин је препородио Русију

0

seselj L Filipovska za srbin.info ed
Председник СРС Војислав Шешељ дао је интервју за руски „Ридус“. Шешељ је говорио о политичкој ситуацију у Србији, његовом виђењу стања у Русији, рату у Украјини итд. Интервју преносимо у целости.

61-годишњи српски политичар је недавно „избачен“ из зидова Хашког трибунала. Шешељ је био у притвору у Шевенингену од 2003. године, где га је Хашки трибунал оптужио за финансирање, усмеравање и подршку српских добровољачких јединица и подстицања етничке мржње током ратова у Хрватској и бившој Босни и Херцеговини. Као резултат тога, ниjедна од 14 тачака оптужнице против Шешеља није успела да се докаже. Али, Шешељ је био затворен у притвору 12 година. Према судији Жан-Клод Антонетију, то је светски рекорд.

Најпопуларнији српски националиста се четири пута кандидовао за председника Републике Србије. У периоду 1998-2000, Војислав Шешељ је био потпредседник Републике Србије. Данас, он је и даље један од водећих српских политичара. Многи стручњаци га називају потенцијалним кандидатом за наредне председничке изборе. Ако Шешељ победи, Србија ће у потпуности заменити политику садашње владе. У ком правцу? Прочитајте у наставку у интервјуу.

Господине Шешељ, пре свега да Вам пожелим добродошлицу по повратку из Хага. Почео бих од Вашег Хашког пута. Пустили су Вас из Хага. У Русији постоји Комитет за одбрану др Војислава Шешеља. Такође, постоји и руски Комитет за одбрану генерала Ратка Младића. Да ли Вам је Република Српска или Србија помогла док сте били у Хагу, или сте сами са својим пријатељима и колегама изнели то бреме на леђима?

– Нису мене пустили из Хага, него су ме избацили. Најурили су ме јер сам им дозлогрдио. Тачно је да у Русији постоји Комитет за моју одбрану и тај Комитет ми је много помогао у пропагандном смислу, да би се за тај мој правни случај и борбу коју сам водио што више знало у јавности. Посебно у руској. Нити сам тражио неку помоћ од Републике Српске, нити сам је добио. Такође, нисам тражио никакву помоћ ни од Србије.

Какве су Ваше процене, шта ће бити са Вашим случајем у Хагу? Рекли сте да се нећете вратити у Хаг добровољно.

– То је сигурно, да се нећу вратити добровољно. Лично сматрам да сам победио убедљиво и уопште не размишљам о томе шта ће се даље дешавати. Шта год да они тамо одлуче, то мене више не интересује. Ако буду захтевали да се вратим назад, онда ћемо видети како ће Александар и Томислав Николић то да спроведу.

Може се десити и хапшење?

– Видећемо шта ће бити.

Русија, председник Путин и његова политика…

– Владимир Путин је препородио Русију. Русија је седамдесет и више година била под комунистичком диктатуром и то јој је нанело много штете на свим пољима. Када је пао комунизам, дошао је Јељцин који се улагивао западним силама и све што је радио, радио је на штету Русије и руског народа уопште. Долазак Владимира Путина на власт је означио велику прекретницу. Владимир Путин је препородио Русију, подигао је на ноге и Русија је опет јака и моћна као што је некада била.

Рат у Донбасу?

– Тај рат су изазвале западне силе, јер су водиле грчевиту борбу да спрече да Украјина успоставља тесне везе са Русијом, да се интегрише са Русијом у економском, политичком и војном смислу. Запад је хтео да користи Украјину као средство за манипулацију у борби против Русије и у покушају потискивања руских интереса. Међутим, народ Украјине то није дозвољавао, те је на изборима бирао проруску гарнитуру.

Тада је запад организовао пуч искористивши најгоре неонацисте са запада Украјине – следбенике украјинских квислинга из времена Другог светског рата који су служили Хитлеру. Изазвали су крвопролиће у Кијеву, отерали Јануковича са власти и успоставили своју диктатуру. То, руско становништво Украјине није могло мирно да поднесе. Углавном су били против тога, а негде су украјинске власти сурово гушиле сваки покушај отпора као на пример у Одеси. На истоку Украјине ситуација је била нешто другачија. Тамо су побуњеници били много успешнији и ставили су до знања централној власти у Кијеву да са њима нема шалае – да једноставно никада неће дозволити да Украјина буде средство за борбу против Русије, да неће дозволити да Украјина уђе у НАТО пакт. Успели су да од украјинске централне власти ослободе две веома важне провинције, скоро у потпуности – Луганску и Донецку област.

Како видите данашњи политички смер Србије, односно данашње политичко вођство? Шта Ви би променили у односу на данас?

– Данашње политичко вођство које персонификују Томислав Николић и Александар Вучић, некада је заступало проруску политику, док су били у Српској радикалној странци. После су се продали Западу, предали му се, и сада спроводе и антисрпску и антируску политику. Међутим, то покушавају да прикрију, па глуме да су пријатељи Русије, а желе у Европску унију, а има и наговештаја да желе и у НАТО пакт.

У бившој СР Југославији, многи западни политичари су осуђени на дугогодишње казне робије. Многи од њих су посетили Београд, Медлин Олбрајт, Жак Ширак, а последњи од њих, пре неколико дана је био и Тони Блер. У време НАТО агресије на СР Југославију он је изјавио да, „Рат против Срба није више само рат. То је рат између варварства и цивилизације“. Он је осуђен у Београду на 20 година затвора. Зашто он није ухапшен? Да ли то значи да је правосудни систем у Србији поткопан?

– Србија већ 15 година нема никакав правосудни систем. Њега су докрајчили ДОС-манлије, а напредњаци сасвим уништили. Судије суде по вољи извршне власти, а Вучић се додворава свим српским непријатељима, па међу њима и Тонију Блеру и на тај начин понижава Србију и српски народ.

Са правне тачке гледишта, то је била пресуда Окружног суда у Београду?

– Да. Суђено је у одсуству главним ратним злочинцима из агресорских земаља и они су добили по двадесет година робије. Онда је дошло до петооктобарског мафијашког пуча и ДОС-манлијски режим је укинуо те пресуде.

Да ли се онда треба наставити процес?

– Треба, јер ратни злочини не застаревају.

У Београду је одржан научни скуп под називом „Пројекти после Јужног тока“. Руски излагачи, представници руских институција су изјавили да је Србија дволична. Једни државни руководиоци говоре једно, а други друго. Руски амбасадор, Александар Чепурин је истакао да Србија треба да дефинише шта хоће и да се одлучи.

– Српска власт је непрекидно дволична. То је тачно. На том скупу су била присутна три потпредседника СРС: Немања Шаровић, Бјелица Радета и Зоран Красић. Нисам још стигао да разговарам са њима о томе шта се дешавало на конференцији. У сваком случају, тачно је да је политика српског руководства, и ДОС-манлијског и напредњачког била дволична.

Вратио бих се на тему Хага. Србија је једина држава на свету, поред Републике Српске, која је испоручила комплетно војно и државно руководство Хагу. Како објашњавате то? Са друге стране Србија и Република Српска се понашају као да су ти људи, политички деловали, ратовали онако приватно, из приватних разлога, као да нису бранили своје земље или радили у интересу својих земаља?

– Издајнички режими у Србији и Републици Српској су предавали наше држављане, највише политичке, војне лидере, команданте и полијске официре Хашком трибуналу. То је је започео Зоран Ђинђић, а онда су настављале многе друге издајничке гарнитуре.

За крај разговора, господине Шешељ, ако Српска радикална странка, евентуално у сарадњи са неким другим странкама, поново буде у законодавним и изрвшним органима, шта ће се променити у односу на данашњу Србију?

– Надамо се да су могуће околности у којима би СРС сама освојила власт. Тада би у целости могли да остварујемо свој национални, политики, економски и социјални програм. У сваком случају, коалиције можемо правити само са проруским странкама, које су против уласка Србије у ЕУ, које су против уласка Србије у НАТО пакт и које су за интеграцију са Русијом. Само са таквим странкама можемо. Са странкама које су спремне да уђу у Царинску унију Русије, Белорусије, Казахстана и других пријатељских земаља, које су спремне да уђу у Евроазијску унију и које су спремне да Србију учлане у ОДКБ.

Извор: Восток, Фото: Л. Филиповска