Прочитај ми чланак

ВУЧИЋ: Ускоро образовања по швајцарском моделу; не знамо где да потрошимо паре

0

vucic vlahovic f
Председник Владе Србије Александар Вучић је на Копаоник бизнис форуму истакао да је ова Влада „поставила темеље за оно шта треба да радимо у будућности“ и да су донети план и мере фискалне консолидације.

Све то лепо звучи и неки планови су у контрадикцији, али смо ми направили план којег се држимо стриктно и потпуно. Донели смо неколико системских закона у складу са законима које поседују најмодерније државе, од закона о раду до закона о пензијама и стечају. Они који немају симпатије ни према мени ни према Влади морају да признају да смо преузели конкретне кораке – рекао је Вучић на почетку Форума.

Премијер је рекао и да су донети план и мере фискалне консолидације.

– Смејаће нам се људи, али прва смо земља у овом делу Европе која је то урадила. Ретко нам је било важно да размишљамо неколико година унапред. Заборављали смо и подсмевали се онима који су имали петогодишње, седмогодишње, десетогодишње планове, јер је нама било важно како ћемо да преживимо тај дан – рекао је Вучић.

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је и да су у прва два месеца ове године остварени „изузетни и неочекивани резултати“ у буџету.

Како је навео, уколико се настави овакав прилив у буџет, мораће да се уради ребаланс буџета.

„Ако се овако настави, мораћемо да правимо ребаланс буџета, али биће то добар ребаланс“, казао је Вучић на отварању Копаоник бизнис форума.

Он је казао да су приходи у јануару и фебруару 2015. за 17 милијарди динара већи од очекиваних, док су расходи били за 21 милијарду мањи. Вучић је нагласио да је наша земља први пут у модерној историји у прва два месеца ове године остварила суфицит од милијарду и 895 милиона динара.

Он је оценио и да ће ревизија Међународног монетарног фонда за два месеца проћи без већих проблема.

„Ускоро почетак дуалног образовања у Србији“

– Ускоро долази и потпредседник швајцарске Владе, како би нас научио о систему образовања. Знам да се то многима неће свидети – рекао је премијер Вучић и најавио почетак дуалног образовања у Србији.

Дуално образовање је учење на радном месту и у занатској школи, а ученици су у посебном образовно-радном односу са фирмом – послодавцем. Овај вид едукације примењује се у већем броју европских земаља, али су најпознатији и најуспешнији модели Аустрије и Немачке.

Говор на 25 страна

– Извињавам се, Јоргованка, ја тај формални део никада не обављам како треба. Говор ми је на 25 страна, али како нико то не може да слуша, скратићу – рекао је Вучић на почетку излагања.

– Када сам недавно пролазио кроз источну Србију, један сељак ми је рекао ми „а шта то мене Вучићу брига за јавне финансије, ако оне иду преко мојих леђа?“. Када повећавате плате и пензије, а за то немате економско тле, сложиће се са мном и они који не воле и они који ме не воле, да је то јако неозбиљно – каже Вучић.

„Решење за проблем јавних финансија“

Он је истакао да смо се овога пута определили за озбиљну стратегију која ће да донесе решење проблема у јавним финансијама.

Он је истакао смо повећали непореске приходе, а у марту очекујемо и нове приходе од Електромрежа Србије. Бруто домаћи производ нам је већи сада него у јануару последње две године, што представља изненађење због смањења плата у јавном сектору, рекао је премијер.

Вучић је истакао да су нам акцизе износиле 33 милијарде у 2015. години, да смо борбом против шверцера цигарета и дувана успели да обезбедимо да стране компаније осећају озбиљан помак у пословању.

Додао је да је и наплата царина нешто повећана, а ПДВ нам је био 69 милијарди динара, три милијарде више него прошле године, да су нам расходи ове године 21 милијарду мањи него прошле године, а приходи 17 милијарди већи од онога што је било ко од нас могао да предвиди.

-Долазимо до онога што су наши изазови. Сем озбиљнијег улагања у капиталне пројекте, као највећа бољка остаје нам не само недостатак новца и недовољно учешће банкарског сектора у инвестирању, него и недостатак предузетничког духа и идеја. Приватна иницијатива је у Србији добрим делом нестала – каже Вучић.

Вучић је истакао да се нада да ћемо проблем Азотаре и ФАП-а и Железаре успети да решимо.

– Оно што ме брине је Петрохемија, али даћемо и ту све од себе. Наш проблем је што немамо домаћих инвестиција. Поставља се питање како да подстакнемо домаћу потрошњу и производњу. Да нам сада успе приватизација ПКБ-а, Телекома, Аеродрома, ми не знамо како бисмо потрошили половину тих пара, јер немамо пројекте. И то је огроман проблем Србије и зато вас молим за стручну помоћ и подршку како бисмо га решили у наредних шест месеци – каже Вучић.

Премијер је рекао да нема „лаких решења“ и да дух „лако ћемо“ не може да прође.

– Урадили смо то јер смо желели да направимо бољу успешнију Србију и без обзира на политичку цену. Дух решења „лако ћемо“ Влада и ја нећемо да прихватимо. Преко лаких решења докопали смо се беде из које се и сада вадимо. Прихватили смо тежи пут и ићи ћемо до краја. Увек је лакше ићи ка лакшим решењима и имамо те примере у окружењу и Европи. Протестантски део континента зна да само тешким радом може да се дође до успеха – навео је премијер.

Вучић је додао да „морамо јасно недвосмислено да кажемо да ћемо ово да решимо и болним путем“.

– Рак не лече ни андол ни витамини – закључио је премијер.

devenport biznis-forum--foto-tanjug-oksana-toskic
СРПСКИ ДАВОС: Највећа имена економије и бизниса на једном месту

Тактовима химне „Боже правде“ отворен је 22. по реду Копаоник бизнис форум. Више од 600 људи из сфере економије, бизниса, политике и медија, попунило је до последњег места конгресну салу у хотелу „Анђела“.

Александар Влаховић, председник Савеза економиста Србије, на отварању 22. Бизнис форум је истакао да је Србија имала негативну стопу раста БДП-а, делимично и као последица временских непогода.

Јоргованка Табаковић, гувернер Народне банке Србије, рекла је да Србија има два избора – први је да успе и други је да успе.

– На том путу обавезног успеха допринос сваког од нас је изузетан. Да ли је дошао тренутак да престанемо да обожавамо лични интерест и да поштујемо општи интерес? – рекла је Табаковић на Копаоник бизнис форуму.

Министар финансија Душан Вујовић, на почееку обраћана је рекао да смо „чудан народ“, и додао да Србија уместо дефицита има суфицит од две милијарде динара.

(Блиц; фото: Оксана Токсић)