• Почетна
  • СВЕТ
  • ШТА СУ СЕ ДОГОВОРИЛИ У МОСКВИ: Руско-саудијски став око цене нафте
Прочитај ми чланак

ШТА СУ СЕ ДОГОВОРИЛИ У МОСКВИ: Руско-саудијски став око цене нафте

0

lavrov saud al fejsal isica_3778_687

Руско-саудијски састанак у Москви: „Нека цену нафте одређује тржиште, а не геополитичко показивање мишића“.

Министар спољних послова Саудијске Арабије, принц Сауд ал-Фејсал, посетио је 21.11.’14. Москву те се тамо састао са руским МСП Сергејем Лавровом. За време новинске конференције Лавров је истакао како се Русија и Саудијска Арабија слажу да би цене нафте требале бити одређиване тржишним силама, а не „геополитичким показивањем мишића“.

Лавров је такође истакао да ће Русија и Саудијска Арабија да наставе сарадњу око енергетике и питања везаних уз нафтно тржиште. Његов коментар долази непосредно пред одржавање ОПЕК састанка 27. новембра у Бечу где би се могло да расправља о смањењу производње с циљем повећавања цене нафте.

Цена сирове „Брент“ нафте тренутно износи 80,94 УСД по барелу, то је око 30% мање од цене барела у јуну ове године. Разумљиво, што је нижа цена барела нафте то су губици већи за велике произвођаче као што су Русија и Саудијска Арабија.

Лавров у свом коментару истиче како цену нафте треба да дефинише тржиште, односно понуда и потражња, а не геополитика. Шта тиме мисли? Да ће се да покуша да сруши цена нафте управо с циљем да би се Русији нанела штета, нарочито пошто постаје јасно да актуелне санкције неће да узрокују превелики ударац Русији.

Руска економија се и даље превише ослања на извоз енергента, нафте и гаса, и изразито је осетљива на флуктуације цена ових ресурса. Но, ако се заиста циљано ради на рушењу цене нафте контра тржишних правила, та операција не погађа само Русију већ и земље попут Саудијске Арабије, Венецуеле, Ирана … Штавише, управо је по овом питању дао коментар венецуелански министар спољних послова, Рафаел Рамирез:

„Посве је јасно да се овде ради о покушајима наношења штете Русији, Ирану, али и другим земљама које производе нафту на начин да се манипулише ценама нафте. Реч је о геополитичким позицијама појединих великих и снажних глобалних играча. Но, заједнички интерес свих произвођача нафте је поштена цена, а ми сматрамо да је то 100 УСД по барелу“.

Готово свим земљама произвођачима нафте никако не одговара цена испод 80 долара по барелу јер тада већ гомилају губитке. Но, када је реч о балансирању буџета свака земља је различита. На пример, Ирану треба чак 140 долара по барелу да би имао балансирани буџет од тога, док рецимо Уједињеним Арапским Емиратима треба свега 73,30 УСД по барелу. Саудијској Арабији пак треба цена од 90,70 УСД по барелу – дакле, актуелна цена, која повремено пада и испод 80 долара, никако им не би требала да одговара.

Главни глас у групи ОПЕК има Саудијска Арабија. У последње време се спекулише како Саудијска Арабија намерно руши цену нафте, но из Ријада одбацују такве тврдње.

Русија није чланица ОПЕК-а, али ће на састанку групе бити присутан председник Роснефта, Игор Сечин, као и руски министар енергетике, Александар Новак.

Пад цене нафте јако је погодио руску валуту – овог месеца руски рубаљ изгубио је готово 45% своје вредности. Најтежи дан био је 7 новембар када је вредност износила 60 рубаља за један евро те 48 за један УСД.

Кључ ових флуктуација цене нафте је у Саудијској Арабији, али нико заправо са сигурношћу не може рећи шта Ријад жели постићи рушењем цене. Једна теорија говори како су тиме заправо објавили „рат“ америчкој производњи нафте из шкриљаца. Друга каже како је циљ ослабити Иран и Русију те како Саудијска Арабија ради заједно са САД-ом по том питању.

У сваком случају јучерашњи састанак у Москви је важан те ће се ускоро да види јесу ли Русија и Саудијска Арабија успеле нешто да договоре по том питању – компромис или конфронтација. Резултат ће се лако видети, треба само пратити цену нафте у наредним недељама.

nafta iz škriljaca 12d1b_b
Процват пројеката гаса из шкриљаца у САД може да траје још годину дана

У своје време, америчка револуција из шкриљаца изазвала је фурију на енергетском тржишту. Овај пример је заразио многе европске земље које још увек нису успеле да понове бум у производњи гаса из шкриљаца.

Тешко да ће и моћи. Ипак, ниске цене на нафту и њен стални пад почели су да притискају све произвођаче црног злата. Неће остати по страни ни произвођачи црног злата у САД. Јер, шкриљац је скупље задовољство, од традиционалних пројеката.

Да ли ће се САД спустити са пиедестала револуционара у производњи гаса из шкриљаца, имајући у виду брзи пад цена на „црно злато“? Након што су се запалили идејом гаса из шкриљаца, Европљани су је сада одложили на далекој полици – традиционални енергенти постају јефтинији, а инвестиције од више милијарди долара у скупљу производњу губе смисао у новој реалности. Међутим, у Вашингтону не намеравају да напусте идеју енергетске супституције, коментарише заменик секретара за енергетска тржишта Института за енергетику и финансије, аутор књиге „Америка из шкриљаца“ Николаја Иванова:

„Ниске цене нафте неће ставити крст на америчке пројекте са шкриљцима, јер они имају различиту економију у свим областима, велику разлику у примени технологија, у економији производње код различитих компанија, трошковима закупа и употребним материјалима. Све то има велики утицај. Компанија из Норвешке је објавила извештај у којем су израчунали да при 50 долара за барел марке brentСАД могу још годину дана да не смањују производњу”.

Према извештају нафташа, ако цена „бурета“ буде виша од 60 долара, Америка може да настави са реализацијом својих пројеката. Међутим, многи експерти сматрају такав сценарио маловероватним. Пре ће бити, да САД ће САД наставити са започетим пројектима са шкриљцима, јер замрзнути радове – скупо је задовољство и технички комликовано. Међутим, судбина пројеката који се налазе још на папиру биће решена много касније – нова нафтна поља ће једноставно замрзнути до бољих времена. Зар то нису желели Сауди од САД? Према мишљењу низа западних аналитичара, Сауди су намерно узбуркали светске цене како би склонили могућег конкурента на нафтном тржишту. Ипак, ова верзија је далека од истине, сматра старији аналитичар инвестиционе групе „Норд-Капитал“ Роман Ткачук:

„Саудијска Арабија је стратешки партнер САД. Последње акције земаља су биле заједничке, између осталог, Сауди су изашли у сусрет САД у делу снижења цена на нафту која се извози у САД. С тим у вези, тешко се може очекивати да САД у ближе време постане директан извозник. Вашингтон може ићи на самозадовољавање свог тржишта, али не може прерасти у активног извозника”.

Међутим, ниске цене наносе одређени економски ударац и САД. Овде улогу играју закони тржишта и статус долара као међународне валуте. Ако цене на нафту падају, курс долара сигурно расте. Скупи долар је опасан за америчку економију, јер може негативно утицати на извозни потенцијал земље, раст производње и отварање нових радних места. Питање раста валуте већ је заинтересовало Федералне резерве. Тамо су обећали да ће пажљивије пратити ситуацију.

(Advance, Глас Русије)