Прочитај ми чланак

Руси се повлаче из Црне Горе

0

Budva

Прича се, прича, да Руси долазе. Хит с почетка деведесетих, који је пророчански најавио инвазију руског бизниса у Црној Гори, овога пута измењен, поново се на измаку лета чује дуж обала јужног Јадрана. Руских туриста летос је било мање него лани, а „баћушке“ се увелико повлаче и из грађевинског бизниса.

Доста мршаву туристичку сезону на најатрактивнијој и за руске бизнисмене најпривлачнијој будванској ривијери управо је заменила – грађевинска. Но, судећи по броју издатих грађевинских дозвола, односно повлачењу Руса који су намеравали да граде, ове јесени и зиме ће бити мање градње и то осетно него, рецимо, лане. За девет месеци ове године издато је 38 дозвола за градњу, готово дупло мање него у упоредном периоду 2013. Издавање докумената који омогућавају легалну градњу готово да је стао већ у марту ове године, када је почела украјинско-руска криза. Руси повлаче захтеве за добијање дозвола за градњу на плацевима које су купили и на њима планирали градњу заједно са својим црногорским партнерима. Неки потпуно одустају од градње, део њих иде на „стенд бај“.

Мада на ову тему готово нико неће јавно да прича (већина сматра да би се то могло тумачити политички), извесно је да су најмање два разлога за повлачење Руса и с будванске ривијере и са осталих делова црногорске обале. Први је финансијска криза, коју је додатно поспешио пад рубље у односу на евро, а други, можда и важнији: све мање интересовање за куповину станова. Главни бизнис последњих година, не само Руса него и домаћих тајкуна, био је градња станова за тржиште. У вишеспратницама уз обалу, само на будванској ривијери, налази се око 2.000 станова који чекају купце. Инвеститори, међу којима је и мањи број Руса, и даље држе високе цене, верујући да ће доћи бољи дани.

 

СТРАДАЈУ ОПШТИНЕ

Повлачење Руса свакако да ће највише погодити буџете приморских општина. Од комуналија за градњу, које су прилично високе, општинске касе су се дебљале из године у годину. Због све слабијег промета некретнина губи и држава јер изостају купопродајни порези, који такође нису мали.

 

У агенцији „Камин“ у Будви, једној од најпознатијих која се бави прометом некретнина, потврђују да је промет драстично пао, да је купаца заиста веома мало, а да део руских држављана, који су раније куповали куће, станове, плацеве… сада продају те своје некретнине. И то по ценама знатно мањим од оних по којима су куповали. Они су, наиме, у време инвестиционог бума 2006. и 2007. плаћали квадратни метар стана или куће по цени и до 3.000 евра у лошијим зградама, односно 6.000 до 8000 у луксузнијим вилама које су биле саграђене или се планирала њихова градња.

Наредних месеци ће, дакле, бити мање градње стамбених зграда. Већи део посла предстоји на реконструкцији и проширењима објеката, који су раније изграђени или започети, и на – трговини. Руси који одлазе траже купце, а њих више готово да нема с подручја Русије и Украјине, одакле их је највише и било. Из земаља региона их готово и нема, а симболичан број је оних који ради куповине некретнина долазе са Запада. Они за које кажу да злурадо посматрају свет око себе, који разлоге за повлачење виде и у црногорској спољној политици, кажу да су најпаметнији они који су сачували новац и да ће ускоро за мале паре моћи да купе луксузне станове уз море. И да следи мршава грађевинска сезона.

(Вечерње новости)