Прочитај ми чланак

АМЕРИКА ГАЂАЛА РУСЕ, а погодила Немачку

0

САД и ЕУ желе да ударе по руским банкама и војним и енергетским компанијама, али ударају по Немачкој, оцењује „Вашингтон тајмс“.

putin-i-agela_fГрешка у процени или је циљ слабљење Немачке: Канцелар Немачке Ангела Меркел и руски председник Владимир Путин

Економски раст у Европи заустављен је у другом кварталу ове године, али без обзира на повећани ризик, европски лидери су подржали САД приликом увођења серије санкција Москви. Санкције су нанеле приличан ударац руској привреди, али се претпостављало да ће бити направљене тако да нанесу што мање штете привреди саме Европе.

Ипак, аналитичари сада све више у то сумњају. Посебно је оштећена Немачка – земља која је увек била мотор европског раста, наводи лист. Притисак на Русију ишао је у условима погоршања економске ситуације у Европи, а резултат су биле узвратне мере Русије. А сада, кад се приближава зима на северној хемисфери, Европа се суочава са једним од највећих искушења, имајући у виду њену зависност од руског природног гаса.

Последњи пакет санкција може подстаћи Русију на очајнички корак – да извади свој главни адут: престане са испорукама нафте и гаса у Европу. Према мишљењу аналитичара, европска привреда може озбиљно да настрада, ако Москва смањи испоруке гаса. Тога се плаши и тржиште инвеститора, иако тај корак изгледа као далека перспектива.

Русија зависи од 80 милијарди долара годишње које добија од продаје енергената, али је спремна да, ради политичких циљева, направи тај корак. Осим тога, Европа јако зависи и од руске нафте. Према неким оценама, ако би Русија смањила извоз нафте у еврозону за једну трећину, то би смањило економски раст у целом региону за један до један и по одсто у току прве године.

Најосетљивији на ризик је немачки индустријски комплекс који има разгранате трговинске везе са Русијом – више од 6.000 немачких компанија имају свој бизнис тамо.Чак је и ММФ оценио да је ударац по немачкој привреди је велика штета за ЕУ.

Према мишљењу бившег професора финансија Универзитета у Пенсилванији Џона Мејсона, Европа је сувише слаба економски да би ступила у рат санкцијама са Русијом. 

Санкције не дају резултате

Заменик министра спољних послова Русије Алексеј Мешков изјавио је у Београду да покушаји да се Русија скрајне из међународне политике никада нису дали резултате. Покушаји изолације међународних партнера како би се они одрекли спровођења сопствених политика не може да донесе резултате и води у ћорскокак, рекао је Мешков на међународној конференција „Велики рат и почетак новог света: актуелно подсећање за човечанство“. 

„ЕУ је највећи трговински партнер САД и нови економски пад у Европи ће, скоро сигурно, повући за собом и привреду САД“, казао је Мејсон за „Вашингтон тајмс“.

Истовремено, и у Русији постоје оцене да не треба даље заоштравати ситуацију. Руски министар за економски развој Алексеј Уљукајев сматра да Москви није у интересу да узвраћа на санкције Запада мерама које би се тицале неке друге привредне гране, осим пољопривреде.

Уместо узвратних мера, боље је размислити о помоћи руским банкама и компанијама које се налазе под санкцијама. Уљукајев сматра Русија треба да уведе царину на робу из Украјине, а тек онда да одлаже њену примену.

Према његовим речима, Москва ће се одлучити за тај корак уколико Брисел и Кијев испуне своје обећање о одлагању примене споразума о асоцијацији Украјине са ЕУ.

(Вести)