Прочитај ми чланак

ШИПТАРСКИ МИНИСТАР НА СЕДНИЦИ СБ: Срби пружају подршку проруским снагама

0

hodzaj-un

Шеф српске дипломатије Ивица Дачић назвао је класичном пропагандом изјаву окупаторског шиптарског министра Енвера Хоџаја да појединци из Србије пружају подршку проруским снагама у Украјини.

Хоџај је на крају седнице Савета безбедности УН осудио Србију због, како је рекао, учествовања појединаца у подршци групама проруских сепаратиста у источној Украјини, нагласивши да се окупаторске шиптарске власти Косова томе противе.

Подсетивши да је Приштина прогласило независност од Србије без договора са њом, Дачић је узвратио: „Да ли желимо да живимо у прошлости или да идемо у будућност? Не знам зашто упетљавате Србију у ваш дијалог са Русијом. Ако имате нешто да причате против Русије, о каквој заједничкој руско-српској активности причате? Ви злоупотребљавате седницу Савета безбедности за класичну пропаганду.“

Хоџај најавио петицију

„Влада Косова оштро осуђује притиске на Еулекс и истиће забринутост да се Влада Србије није довољно ангажовала на остваривању спроазума“, рекао је Хоџај.
Приштина је изразилa спремност за наставак дијалога са Србијом до пуне нормализације односа, али дијалог не треба да буде бесконачан и треба да буде окончан потписивањем међудржавног мировног споразума, казао је Хоџај и оценио као изолован инцидент у којем је преминуо један припадник Жандармерије и изразио жаљење што је до тога дошло.
Он је говорио и о силовању жена током рата на Космету и најавио предају петиције о томе генералном секретару УН.

(Info-ks)

Он је подсетио да је заједно са представницима Приштине и другим званичницима држава Западног Балкана био у Берлину где се разговарало о стабилизацији и консолидацији ситуације у региону.

„И ви мислите да је то ваш допринос томе? Ја сам овде био више од десет пута са Хашимом Тачијем и никад се нисам на овакав начин расправљао с њим. Молим све остале који у влади у Приштини имају ниже функције од њега да не представљау веће католике од папе“, рекао је Дачић.

Српски министар је нагласио да Србија не учествује ни у каквим агресивним акцијама било где у свету.

Како је рекао, има грађана Србије муслиманске вероисповести у Сирији и Ираку, где учествују у џихадским организацијама што Србија најоштрије осуђује, а има и доборовљаца који учествују и на страни проруских снага и на страни Украјине.

Како је рекао, не можемо се суочити са будућношћу ако се не расветли наша прошлост.

„Ми хоћемо с вама да постигнемо политичко решење. Ви сматрате да је то решење већ нађено, једнострано сте прогласили независност, коју су овде многе земље подржале… Србија је платила доста за своје грешке, хоћемо ли се стално враћати у прошлост или желите да идемо даље“, рекао је Дачић.

Како је додао, он и Хоџај сигурно неће решити светске проблеме.

„Дајте да решимо нашу кризу и посветите се боље томе… Ако је прошлост једина наша будућност не вреди да разговарамо о будућности на овакав начин“, закључио је он.

Хоџај је рекао и да је Приштина забринуто због сукоба у Ираку и Сирији, као и због „агресије Русије на Украјину“.

„Ми смо шокирано насиљем које се дешава у тим земљама. Кад је реч о Сирији, има појединаца који учествују у сукобима у тој земљи. Ми смо против учествовања појединаца из Србије у подршци групама проруских сепаратиста у источној Украјини“, рекао је Хоџај.

Такође, рекао је и да Руска федерација данас није у позицији да говори о ситуацији на Косову и Метохији и региону.

„Русија је прешла све црвене линије међународног реда и закона, а ми осуђујемо руску окупацију Крима и инвазију у источној Украјини. Русија је зато изгубила већину свог међународног кредибилитета и легитимитета да говори о међународном миру, правди и стабилности“, рекао је он.

Хоџај је додао и да су окупаторске шиптарске власти забринуте због руско-српских војних вежби најављених за 2015. које виде као опасност за безбедност и стабилност у југоисточној Европи.

Поводом Хоџајевог излагања огласио се и представник Русије у СБ УН, рекавши да Хоџајеве речи не одражавају стварност.

„Догађаји на Криму резултат референдума на којем је учествовало више од 80 одсто гласача, од којих је преко 90 одсто гласало за независност, за разлику од Косова. А неки кажу да су избори на Космету, где је изашло нешто више од 40 одсто бирача, били успешни“, рекао је он.

(Танјуг)