Прочитај ми чланак

ИТАЛИЈАНСКА МИНИСТАРКА У БЕОГРАДУ: Србија би морала да више слуша упуте из ЕУ

0

italijanska ministarka u beograduap_f

Италијанска министарска спољних послова Федерика Могерини изразила је данас очекивање да ће Србија у наредном периоду повећати ниво усаглашености спољне политике са ЕУ, док је шеф српске диломатије Ивица Дачић поручио да Србија на томе ради и одбацио да је било икаквих ултиматума с тим у вези.

– Србија има за циљ усаглашавање своје спољне политике са европском, што значи да ћемо у наредном периоду, до завршетка свих тих поглавља, нарочито поглавља 31, (спољна политика) ићи ка томе да испунимо своје обавезе – рекао је Дачић на заједничкој конференцији за новинаре са Могеринијевом.

На питање новинара да ли су Србији били постављани било какви ултиматуми на било коју тему и да ли је било притисака, Дачић је то одлучно одбацио.

– Ово је нормалан разговор и дијалог, имаћемо га више пута за време италијанског председавања, и са Италијом и ЕУ ћемо сарадјивати најискреније и отворено – рекао је Дачић.

Подсетивши да у октобру предстоји скрининг за поглавље 31 које се тиче спољне политике, Дачић је навео да је у последња три месеца дошло до значајног напретка у у повећању процета усаглашености наше спољне политике са ЕУ и да је тај проценат сад већи од 70 одсто.

– Од 14 декларација ЕУ ми смо прихватли 10, а нисмо четири међу којима су и санкције према Русији – додао је он.

Дачић се, такођје, заложио за то да се криза у Украјини решава за преговарачким столом.

– Србија има специфичне и изузетно блиске односе и са ЕУ и са Украјином и са Русијом, и нама би свима било у интересу било да се ситуација смири – закључио је Дачић.

Београдска штампа писала је да ће Србији бити постављен ултиматум да се до 1. септембра прикључи санкцијама ЕУ према Русији, као и да ће шефица италијанске дипломатије искористити посету да изврши притисак с тим у вези.

Могерини и Дачић су се данас сложили и да ће сарадња две земље бити интензивна и оперативна. Они су изразили наду да ће током италијанског председавања ЕУ бити отворена поглавља 32 и 35.

Вучић и Могерини: Односи две земље пријатељски и блиски

Председник Владе Србије Александар Вучић примио је данас у Београду министарку иностраних послова Италије Федерику Могерини, а на састанку је заједнички констатованода су односи две земље пријатељски и веома блиски.

Премијер Вучић рекао је да је Италија једна од најпоузданијих партнера Србије и да је Србија сматра искреним пријатељем, саопштено је из Владе Србије након састанка. Вучић је министарки Могерини захвалио на подршци Рима процесу европских интеграција Србије.

Могерини је истакла значај континуитета пријатељских односа и нагласила да ће Италија и даље подржавати европску перспективу Србије, као наставак дијалога са Приштином.

Договорено је да се заједничка седница две Владе одржи пре краја ове године у Београду и да она буде посвећена пре свега економским питањима и темама из области енергетике. Теме разговора биле су и ситуација у региону, као и криза у Украјини, наведено је у саопштењу.

Николић: Србија ће бити сигурно место за инвестиције

Србија је доказала своју решеност да једном за свагда успостави систем који ће од ње створити сигурно место за инвестиције, поручио је председник Србије Томислав Николић у разговору са италијанском министарком Федериком Могерини.

– Све што смо урадили на путу евроинтеграција урадили смо у циљу да наша земља постане модерна, уредјена држава и од тог циља нико ко Србији жели добро не сме да одступи – рекао је Николић.

Николић је додао да је садашња државна администрација доказала решеност да Србију уведе у Европску унију и да ће се то одвијати оним темпом који Србија буде усагласила са Бриселом.

Могерини је рекла да је Балкан регион од изузетног значаја за Италију, а посебно је то Србија, и да је управо због тога одлучила да посети све главне градове европских држава током шестомесечног председавања Италије Европском унијом.

Она је обећала помоћ Италије Србији у процесу евроинтеграција, истакавши наду да ће у периоду председавања Италије Србија успети да отвори нека важна поглавља у преговорима са Европском унијом.

Николић је искористио је посету министарке Могерини да упути позив председнику Италије Ђорђу Наполитану да посети Србију, саопштила је Прес служба председника.

Могерини: Реч „ултиматум“ не припада говору ЕУ

Федерика Могерини изјавила је да реч ултиматум на припада говору Европске уније, већ да се ради о разговоримо када је реч о одговору Европе Руској Федерацији у вези са дешавањима у Украјини. Тај одговор, како је истакла, треба да буде јединствен.

Учествујући на панел дискусији у Скупштини Србије, Могерини је истакла, одговарајући на питање шефа посланичког клуба ДС Борислава Стефановића коју је поруку пренела српским званичнима, да је њена порука премијеру Александру Вучићу и шефу дипломатије Ивици Дачицу током разговора била савим јасна.

 – Озбиљност кризе у Украјини расте све више из недеље у недељу једини и најбољи одговор је порука која ће бити јака и што више јединствена, а коју ћемо упутити Руској Федерацији”, рекла је она и додала да разуме да “је то око речи ултиматум у српској јавности изазвало реаговања, али да та реч не припада речнику којим говори ЕУ” – казала је италијанска министарка.

У обраћању парламентарцима гошћа из Италије је као један од приоритета италијанског председавања ЕУ навела политику добросуседства у Медитерану, Средоземљу и другим местима где је повремено, како је оценила, било и јако тешко.

Она је истакла да је то подручје окружено кризама и сукобама који повремено попримају драматаицан развој, а као пример је навела Украјину и обарање малезијског авиона.

Ту је и драматични сукоб на Блиском истоку, не само у појасу Газе, већ и у Сирији и Ираку, долазимо до јужног Средоземља, јаке тензије су у Либији, која је за Италију важна и географски и на неки начин политички”, додала је Могерини.

Према њеним речима, зато је у шест месеци италијанског председавања важно да ЕУ заједнички ради, а од сустинског значаја је да “Унија разговара једногласно и да има јединствен став у доносу на кризе”.

Додата вредности ЕУ је да Европа треба да наступа јединствено свуда где има конфликата. Треба да будемо јединстени и снажни, да ЕУ даје одговоре на ове кризе”, нагласила је Могерини.

(Tанјуг)