Прочитај ми чланак

Жалбе туриста: Плате 11, а добију 10 ноћења

0

turisti01foto-ap

Зашто плажа није пешчана? Ако касније устанемо, на шведском столу не остане готово ништа за доручак. Соба је премала, кревети неодговарајући…

Овако гласе неке од бројних пријава незадовољних путника које стижу у туристичку инспекцију. Од баналних жалби да у соби има комараца или да нема мини-бара, има много и озбиљних пријава од којих грађанима летовање заиста може да преседне. Најчешће међу њима односе се на лош квалитет смештаја и на мањи број ноћења од оног које су путници уплатили.

– На раном букингу уплатили смо аранжман од 4. до 15. јула, односно 11 ноћи и 12 дана. По доласку на аеродром уследио је шок! Обавештени смо да нам аранжман заправо обухвата 10 ноћи и 11 дана, а у хотелу сазнајемо да ни тај 14. јул није плаћен у целости, односно да морамо извршити доплату на рецепцији ако мислимо да једемо – пожалио се један од незадовољних путника.

5 савета за путнике

1. Прочитајте уговор о путовању пре него што га потпишете
2. Проверите да ли је агенција преко које путујете чланица „Јуте“ (yuta.rs) и ако није, да ли је било случајева преваре путника
3. У апартману или хотелу никада не држите сав новац на истом месту, нити на отвореном
4. Ако уочите неправилности у соби, одмах их пријавите власнику и представнику туристичке агенције
5. Уколико дође до крађе у соби, тражите да представник туристичке агенције направи записник о томе и да вам преда копију

Александар Сеничић, директор Удружења туристичких агенција Србије “Јута”, каже да је мањи број ноћења једна од најчешћих примедаба путника, али и да није увек оправдана.

– Неспоразуми настају због тога што се хотелски дан рачуна другачије од календарског дана. Календарски дан траје 24 сата, а хотелски дан почиње у 14 сати по подне, када се пристигли путници пуштају у собе, до 12 сати сутрадан, када се собе морају напустити последњег дана летовања. На пример, последњег дана летовања ви остајете у соби само до 12 сати, али је агенција тај дан морала да плати као једно ноћење због чега се ваш боравак последњег дана може рачунати као још једно ноћење иако тог дана нисте преспавали у соби – објашњава Сеничић.

Међутим, у ситуацији када агенција доведе у заблуду путника тврдећи му да ће заиста имати 11 ноћења у соби а испостави се да ће имати само 10, путник има права да се жали и тражи повраћај новца за дан за који је оштећен.

– Зато је најважније да путници прочитају уговор о путовању пре него што га потпишу. Повраћај новца може се добити само у случају када путник није добио оно за шта се агенција уговором обавезала да ће му пружити – истиче Сеничић.

За првих шест месеци поднето је 145 пријава на рад туристичких агенција, кажу у Министарству трговине и туризма. Инспекција је утврдила да је 51 пријава основана јер нису извршене све уговорене услуге и у 22 случаја постигла је да су агенције оштећеним путницима вратиле износ сразмеран неизвршеним услугама вредности 345.484 динара. У случајевима где путници нису били обештећени, инспектори су поднели захтеве за покретање прекршајног поступка.

Путников поступак рекламације 

Путник своја права прво може да оствари подношењем приговора (рекламације) агенцији у року од 30 дана од дана утврђивања недостатака;

у случају оправданог приговора путника, агенција је дужна да врати разлику између уговорене цене и цене снижене сразмерно неизвршењу услуге, у року не дужем од 15 дана од дана подношења приговора;

када није дошло до директног договора путника и агенције или путнику није у року враћен новац, незадовољни путник може да поднесе пријаву туристичкој инспекцији;

путник одмах по доласку са пута пријаву може да поднесе и „Јути“ на мејл yuta@rs или на телефон 011/322-8686.

Ако је агенција чланица „Јуте“, „Јута“ покреће арбитражни поступак и, у зависности од исхода, путнику може обезбедити повраћај новца.

(Блиц)